روش های مختلف تنظیم روشنایی لپ تاپ

  • توسط محمد
  • 13 شهریور 1398
  • 0
تنظیم روشنایی لب تاب

اگر در مورد تنظیم روشنایی لب تاب خودتان به مشکل خورده‌اید، در نظر داشته باشید که این کار در هر مدل و هر سیستم عامل ممکن است کمی متفاوت باشد. در این مقاله روش‌های معمول برای تنظیم روشنایی لپ تاپ را می‌توانید مشاهده کنید:

نکته: برخی از روش‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شده‌ است، برای تنظیم روشنایی کامپیوتر نیز کاربرد دارند. در صورتی که با هیچکدام از این روش‌ها نتوانستید نور لپ تاپ خودتان را تنظیم کنید، مقاله‌ی آموزش رفع مشکل کاهش نور صفحه نمایش لب تاب را مطالعه فرمایید.

تنظیم روشنایی لب تاب با استفاده از کیبورد

در اکثر لب تاب ها شما می‌توانید با استفاده از کلیدهای خاصی که روی کیبورد تعبیه شده است نور صفحه نمایش را تنظیم کنید. این کلیدها اغلب با علامت روشنایی مشخص شده‌اند.

اکثر اوقات کلیدهای تنظیم روشنایی لب تاب روی کلیدهای Function قرار گرفته‌اند و برای استفاده از آن‌ها باید کلید Fn را نگه دارید. کلید Fn معمولا در سمت چپ کلید Space قرار دارد و کلیدهای تنظیم روشنایی نیز در قسمت بالای کیبورد و یا روی کلیدهای فلش قرار دارند.

مطالعه‌ی بیشتر: وب هاستینگ چیست؟

برای مثال در لپ تاپ های Dell XPS (تصویر زیر) با نگه داشتن همزمان کلید Fn و کلیدهای F11 و F12 می‌توانید روشنایی صفحه نمایش لپ تاپ خودتان را تنظیم کنید. اما در لپ تاپ های دیگر ممکن است کلیدهای اختصاصی به این منظور تعبیه شده باشد. برای مثال در کیبورد HP Chromebook هیچگونه کلید Fnای تعبیه نشده است و برای تنظیم روشنایی لب تاب می‌توانید از کلیدهای اختصاصی که برای این منظور تعبیه شده‌اند استفاده کنید.

تنظیم روشنایی لب تاب در سیستم عامل

شما می‌توانید با استفاده از کنترل‌های نرم افزاری سیستم عامل نیز روشنایی لپ تاپ خودتان را تنظیم کنید:

ویندوز 10

در ویندوز 10 شما می‌توانید با روش های مختلفی روشنایی لب تاب خودتان را تنظیم کنید. این روش‌ها عبارتند از:

  1. از طریق آیکون باتری موجود در Task Bar
  2. با استفاده از Windows Mobility Center
  3. با استفاده از کنترل پنل

برای تنظیم روشنایی لب تاب با استفاده از آیکون باتری موجود در تسک بار، روی آیکون باتری کلیک کنید تا پنجره Power Status برای شما باز شود. در این پنجره با هر بار کلیک کردن روی کاشی Brightness، روشنایی لب تاب 25 درصد تغییر می‌کند.

در صورتی که قصد دارید با استفاده از Windows Mobility Center این کار را انجام دهید، روی آیکون استارت راست کلیک کنید و یا کلیدهای Win+X را به صورت همزمان فشار دهید. سپس روی گزینه Mobility Center کلیک کنید و یا کلید B را فشار دهید. در پنجره Mobility Center می‌توانید با استفاده از اسلایدر روشنایی، روشنایی لپ تاپ خودتان را تنظیم کنید.

آموزش تنظیم روشنایی لپ تاپ

شما همچنین می‌توانید با استفاده از کنترل پنل نیز نسبت به تنظیم روشنایی لپ تاپ اقدام کنید. برای این کار کنترل پنل را باز کنید و روی گزینه Adjust Commonly Used Mobility Settings کلیک کنید. در اینجا می‌توانید به راحتی نور صفحه نمایش را تنظیم کنید.

ویندوز 8

  1. از طریق Charms Bar گزینه Settings را انتخاب کنید.
  2. روی آیکون Brightness کلیک کنید.
  3. با استفاده از موس و یا فشار دادن کلیدهای فلش بالا و پائین کیبورد می‌توانید نور صفحه نمایش را تنظیم کنید.

نکته پایانی

در این مقاله تمام روش‌های تنظیم روشنایی لپ تاپ برای شما شرح داده شد. در صورتی که هنوز با تنظیم روشنایی لپ تاپ خودتان مشکل دارید و نمی‌توانید با استفاده از ترکیب‌های کلیدی و یا گزینه‌های نرم افزاری روشنایی آن را تغییر دهید، احتمالا مشکل از درایور کارت گرافیک شما است. این مشکل معمولا پس از آپدیت درایور کارت گرافیک رخ می‌دهد اما می‌توانید به دلیل نصب نبودن درایور مانیتور هم شاهد چنین مشکلی باشید. برای رفع این مشکل توصیه می‌شود مقاله آموزش حل مشکل روشنایی صفحه نمایش لپ تاپ که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد را مطالعه نمائید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه » کامپیوتر » ترفند » روش های مختلف تنظیم روشنایی لپ تاپ