فوتوشاپ، نرم افزار پیکسلی

  • توسط آتنا صابری
  • 16 شهریور 1398
  • 0
پیکسلی

پیکسل چیست ؟ تصاویر رستر (Raster) از مجموعه‌ای پیکسل یا بلو‌ک‌های جداگانه ساخته شده‌اند تا تصویری را شکل بدهند. JPEG، GIF و PNG همگی تصاویر رستر هستند. هر عکسی که به شکل آنلاین یا چاپی پیدا می‌کنید یک تصویر رستر است. پیکسل‌ها براساس رزولوشنی که دارند (بالا یا پایین) نسبت‌های تعریف‌شده‌ای دارند. وقتی پیکسل‌ها کشیده می‌شوند تا فضایی را پر کنند که بزرگ‌تر از اندازه‌ی اصلی‌شان است، از شکل می‌افتند و تصویری تار و ناواضح نشان می‌دهند. برای حفظ کیفیت پیکسل، نمی‌توانید بدون تغییر رزولوشن تصاویر رستر، سایز جدیدی برای‌شان تعریف کنید. در نتیجه، مهم است که فایل‌های رستر را دقیقا با ابعاد مورد نیاز برای کارتان ذخیره کنید.

پیکسل چیست

پیکسل (pixel) اصطلاح کوتاه “picture element” است و پیکسل ها در واقع بلوک ها و اجزاء کوچکی هستند که تمام تصاویر دیجیتالی را تشکیل می دهند. همانطور که یک نقاشی از خطوط قلم مو ساخته می شود، یک تصویر دیجیتال هم از پیکسل های مختلف ساخته شده است.فوتوشاپ،یک نرم افزار پیکسلی یا رستر است.

حالا که متوجه شدیم پیکسل چیست، نقش آن را در فوتوشاپ بررسی میکنیم. در فتوشاپ، هنگامی که یک تصویر را در حالت سطح بزرگنمایی طبیعی (۱۰۰٪ و یا کمتر) مشاهده می کنیم، پیکسل ها معمولا بسیار کوچک هستند و ما متوجه آنها نمی شویم. در عوض، ما یک تصویر پیوسته از نور، سایه ها، رنگ ها و بافت ها را می بینیم که همه با هم ترکیب شده اند و چیزی شبیه آنچه در دنیای واقعی می بینیم را ایجاد کرده اند.

فوتوشاپ پیکسلی

نگاهی دقیق تر به پیکسل ها

زووماما واقعا آنچه ما می بینیم واقعا یک توهم است. و برای شکست دادن این توهم، ما فقط نیاز به نگاه نزدیک تر به تصویر داریم. برای مشاهده تک تک پیکسل ها در تصویر، کافی است کمی بر روی تصویر زوم کنیم. بیایید Zoom Tool را از نوار ابزار انتخاب کنیم:

سپس، چند بار بر روی یکی از چشمهای زن موجود در تصویر کلیک میکنیم تا آن را بزرگ نماییم. هرباری که کلیک میکنیم، نزدیکتر میشویم. و اگر به اندازه کافی زوم کنیم، متوجه می شویم آن چیزی که به نظر می رسید یک تصویر پیوسته است، واقعا ترکیبی از مربع های  کوچک است. این مربع ها همان پیکسل هستند:

زوم پیکسل

و اگر حتی بیشتر زوم کنیم، می بینیم که هر پیکسل تنها یک رنگ را نشان می دهد. کل تصویر واقعا یک شبکه از مربع های تک رنگ است. وقتی از فاصله به اندازه کافی دور به تصویر نگاه کنیم، چشمان ما رنگ ها را با هم ترکیب می کنند تا یک تصویر با جزئیات زیاد ایجاد کنند. اما در نگاه نزدیک، این پیکسل ها هستند که دنیای دیجیتال ما را می سازند:

تفکیک رنگ

شبکه پیکسل چیست (Pixel Grid)

هنگامی که شما به اندازه کافی (معمولا بیش از ۵۰۰٪) زوم می کنید، یک رنگ خاکستری روشن در اطراف هر پیکسل مشاهده می کنید. این در واقع شبکه پیکسل فتوشاپ است و فقط برای آسان تر دیدن پیکسل های مجزا طراحی شده است. اگر به نظر شما وجود شبکه پیکسل یک عنصر مزاحم است، می توانید با رفتن به منوی View در نوار منو، انتخاب show و سپس انتخاب Pixel Grid آن را خاموش کنید. برای بازگرداندن آن، دوباره آن را انتخاب کنید:

pixel grid

معکوس کردن بزرگ نمایی و مشاهده مجدد تصویر:

برای کوچک کردن پیکسل ها و مشاهده کل تصویر، به منوی View بروید و Fit in Screen را انتخاب کنید:

fit to screen

و اکنون که ما عکس را مجددا کوچک کرده ایم، پیکسل های مجزا بار دیگر به اندازه کافی کوچک هستند و ما دوباره به دیدن توهم یک عکس دقیق (همان عکس اول) فرو می رویم:

فوتوشاپ پیکسلی

اندازه تصویر چیست؟

اکنون می دانیم که پیکسل ها، مربع های کوچکی از رنگ هستند که یک تصویر دیجیتال را تشکیل می دهند. اندازه تصویر به عرض و ارتفاع تصویر، برحسب پیکسل ها گفته می شود. اندازه همچنین به تعداد کل پیکسل ها در تصویر اشاره می کند.

کادر محاوره ای اندازه تصویر(Image Size dialog box)

بهترین مکان برای پیدا کردن اطلاعات اندازه تصویر در کادر محاوره ای تصویر فتوشاپ است. برای باز کردن آن، به منوی Image بروید و Image Size را انتخاب کنید:

image size

در فتوشاپ CC، کادر محاوره ای یک تصویر کوچک در سمت چپ نشان می دهد و اطلاعات مربوط به اندازه تصویر را در سمت راست نمایش می دهد.

image-size

ابعاد پیکسل چیست (pixel dimensions)

عرض و ارتفاع یک تصویر، برحسب پیکسل، به عنوان ابعاد پیکسل آن نامیده می شود، و در فتوشاپ CC، می توانیم آن را در کنار عبارت Dimensions در بالای کادر محاوره مشاهده کنیم. در اینجا می بینیم که تصویر ما دارای عرض 1500 پیکسل (px) و ارتفاع 1001 پیکسل است:

pixel size

اگر ابعاد غیر از پیکسل باشند، مانند اینچ یا درصد، بر روی فلش کوچک کنار کلمه «ابعاد» کلیک کنید و پیکسل را از لیست انتخاب کنید:

pixel

این به ما می گوید که تصویر من شامل 1500 پیکسل از چپ به راست و 1001 پیکسل از بالا به پایین است

نقش پیکسل در رزولوشن تصویر چیست؟

خوب پس اگر پیکسل ها، مربع های کوچکی از رنگ هستند که تمام تصاویر دیجیتالی را تشکیل می دهند، و اندازه تصویر هم تعداد پیکسل ها در تصویر از چپ به راست (عرض) و از بالا به پایین (ارتفاع) است، پس رزولوشن تصویر چیست؟ رزولوشن تصویر این موضوع را کنترل می کند که با توجه به اندازه فعلی تصویر ما در چاپ این تصویر چقدر می توانیم ان را بزرگ یا کوچک، چاپ کنیم.

مهم است که درک کنیم که رزولوشن تصویر فقط بر اندازه نسخه چاپ شده تصویر تاثیر می گذارد. رزولوشن یک تصویر نقشی در هنگام مشاهده آن بر روی صفحه نمایش ندارد.

عرض، ارتفاع و ارتباط رزولوشن

در کادر محاوره ای تصویر، اگر شما زیر کلمه “ابعاد” نگاه کنید، می توانید فیلدهای عرض، ارتفاع و رزولوشن را پیدا کنید. این جایی است که ما نه تنها می توانیم تنظیمات فعلی را مشاهده کنیم بلکه آنها را نیز می توانیم تغییر دهیم:

with and high

گزینه Resample

قبل از اینکه بیشتر جلو برویم، اگر به پایین مقدار رزولوشن نگاه کنید، یک گزینه مهم دیگر به نام Resample پیدا خواهید کرد. و به طور پیش فرض، Resample روشن است ما در مورد گزینه Resample هنگامی که در مورد تغییر اندازه تصاوی صحبت می کنیم آموزش خواهیم داد. اما به طور خلاصه اگر بگوییم، Resample ما را قادر به تغییر تعداد پیکسل ها در تصویر می کند:

automatic

چرا میخواهید تعداد پیکسل ها را تغییر دهید؟ اگر اندازه تصویر فعلی بسیار کوچک است تا عکس خود را در اندازه ای که نیاز دارید چاپ کنید، می توانید از Resample برای اضافه کردن پیکسل های بیشتری استفاده کنید، که این کار به نام upsampling شناخته می شود. یا اگر می خواهید عکس خود را به دوستانتان ارسال کنید یا آن را در وب آپلود کنید و اندازه فعلی آن خیلی بزرگ است، Resample به شما اجازه می دهد تا تعداد پیکسل ها را کاهش دهید که این کار به عنوان downsampling شناخته می شود.

بار دیگر، هنگامی که در مورد نحوه تغییر اندازه تصاویر صحبت می کنیم در مورد upsampling و downsampling یاد خواهیم گرفت. در حال حاضر، برای اینکه ببینیم چگونه رزولوشن روی اندازه چاپی عکس تاثیر می گذارد، علامت Resample را خاموش کنید.

resample

تغییر اندازه چاپی تصویر، نه اندازه خود تصویر

به محض این که ریسمپل را خاموش کردید، متوجه خواهید شد که نوع واحد اندازه گیری برای مقدار عرض و ارتفاع تغییر می کند. به جای دیدن عرض و ارتفاع بر حسب پیکسل، همانطور که چند لحظه پیش دیده بودیم، اکنون آنها را بر حسب اینچ می بینم. و به جای اینکه بگوییم تصویر ما ۴۵۰۹ پیکسل عرض و ۳۰۰۰ پیکسل ارتفاع دارد، اکنون می گوییم که ۱۵٫۰۳ اینچ عرض و ۱۰ اینچ ارتفاع دارد.

inches

در واقع، اگر بر روی جعبه نوع اندازه گیری برای عرض یا ارتفاع کلیک کنید، متوجه خواهید شد که پیکسل اکنون خاکستری است و در دسترس نیست. به همین دلیل است که تا زمانی که Resample خاموش است، ما قادر به تغییر تعداد فیزیکی پیکسل در تصویر نیستیم. تنها کاری که در این حالت می توانیم انجام دهیم تغییر سایز چاپی تصویر است، و اندازه چاپ معمولا بر حسب اینچ (یا سانتی متر بسته به اینکه واحد متداول در کشورتان چیست) اندازه گیری می شود:

inch

وضوح تصویر چگونه کار می کند؟

Resolution با تنظیم تعداد پیکسل هایی که در هر اینچ کاغذ، به صورت عمودی و افقی فشرده می شود، اندازه چاپ یک تصویر را کنترل می کند. به همین دلیل است که مقدار رزولوشن بر حسب پیکسل در هر اینچ و یا “ppi” اندازه گیری می شود. از آنجایی که تصویر دارای تعداد محدودی از پیکسل است، هرچه بیشتر این پیکسل ها بر روی کاغذ قرار بگیرند، تصویر کوچکتر چاپ می شود.

به عنوان مثال، مقدار رزولوشن ما در حال حاضر به ۳۰۰ پیکسل در اینچ تنظیم شده است. این به این معنی است که وقتی ما به چاپ تصویر میروم، ۳۰۰ عدد پیکسل از عرض و ۳۰۰ پیکسل از ارتفاع، به هر یک اینچ مربع از کاغذ فشرده میشود. در حال حاضر ۳۰۰ پیکسل ممکن است به نظر نرسد. اما به یاد داشته باشید، این ۳۰۰ مربوط به عرض و ارتفاع است. به عبارت دیگر ۳۰۰ در ۳۰۰ در مجموع ۹۰،۰۰۰ پیکسل در هر اینچ مربع است

pixel inch

شما در این مقاله به صورت کامل متوجه شدید که پیکسل چیست و چه تفاوتی با رستر دارد. در صورتی که هرگونه سوالی در رابطه با این موضوع دارید، آن را با ما درمیان بگذارید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه » نرم افزار » فوتوشاپ، نرم افزار پیکسلی