بیت کویین چیست؟ آموزش بیت کویین برای تازه کارها

  • توسط محمد
  • 3 شهریور 1398
  • 0
بیت کویین چیست؟

این مقاله برای افرادی مناسب است که اصلا با دنیای بیت کویین ⭐ و رمزارز ها آشنا نیستند. در انتهای این مقاله شما با رمزارزها و کاربرد کلی آن‌ها در دنیای امروزی ما آشنا خواهید شد.

واحد پول (Currency) چیست؟

Currency یا واحد پولی یعنی نوع پولی که در حال حاضر در دست استفاده است. دلار، یورو، روبل و ین همگی واحدهای پولی هستند که توسط دولت‌ها ساخته شده‌اند و عموماً به عنوان واحد پولی فیات شناخته می‌شوند. فیات به معنی مقام یا دستور دولتی می‌باشد.

حدودا 4 هزار سال پیش مردم از یک نوع صدف به نام Cowries به عنوان واحد پول استفاده می‌کردند. این صدف‌ها زیبا و خاص بودند و انسان نمی‌توانست آن‌ها را تولید کند. سپس حدود 2 هزار سال قبل در مصر و اطراف آن از گندم به عنوان واحد پولی استفاده می‌شد. گندم که یکی از اجزای مهم رژیم غذایی آن زمان بود، ارزش زیادی داشت و همچنین مردم می‌توانستند به راحتی آن را حمل کنند.

آموزش استخراج بیت کویین

امروزه نیز دولت‌ها پول‌های چاپ شده خودشان را قانونی می‌دانند و به دلیل اینکه مردم به دولت و بانک‌ها اعتماد دارند، از این نوع پول استفاده می‌کنند.

رمز (Crypto) چیست؟

کلمه Crypto که در عبارت Cryptocurrency دیده می‌شود مخفف کلمه‌ی Cryptography است یه یک تکنولوژی کامپیوتری برای محافظت و مخفی کردن اطلاعات می‌باشد.

Cryptocurrency یا رمزارز یک نوع پول الکترونیکی است که با استفاده از تکنولوژی برای مقاصد زیر ساخته شده است:

  • کنترل روش تولید
  • محافظت از معاملات
  • مخفی کردن هویت کاربران

استفاده از تکنولوژی در رمزارزها باعث شده است که این واحد پولی نیز کاملا شبیه به واحدهای پولی فیزیکی باشد

ماینر بیت کویین چیست؟

چرخه پول

البته اینگونه نیست که رمزارزها به سادگی ایجاد شوند. مردم با استفاده از کامپیوترهای خودشان چندین ساعت استفاده می‌کنند و با مصرف میزان زیادی برق این پول دیجیتالی را استخراج می‌کنند. از این کامپیوترها برای حل کردن معادلات ریاضی استفاده می‌شود که در ادامه راجع به آن توضیح خواهیم داد.

بیت کویین چیست؟

بیت کویین اولین واحد پول دیجیتالی بود که توسط عموم مردم پذیرفته شد. این واحد پولی در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو گسترش داده شد. هیچکس این فرد را نمی‌شناخت و پس از اینکه بیت کویین به صورت فراگیر در دنیا پخش شود او از منظر عموم خارج شد و تا سال‌ها هیچکس از او اطلاعی نداشت.

بیت کویین یا دلار؟

آیا می‌دانید اداره حکاکی و چاپ آمریکا هرساله چندین میلیارد دلار پول چاپ می‌کند؟ در سال 2016 این اداره 7.6 میلیارد اسکناس 1 دلاری، 5 دلاری، 10 دلاری، 20 دلاری و حتی 100 دلاری چاپ کرد.

مصارف بیت کویین

البته بیش از 70% اسکناس‌های چاپ شده توسط این اداره برای جایگزینی اسکناس‌های پاره شده استفاده می‌شود اما با این وجود هم هنوز 30% درصد از این تعداد یعنی حدود 2 میلیارد اسکناس به تعداد اسکناس‌ها آمریکا افزوده می‌شود. به خاطر اینکه دولت‌ها پول‌های مورد استفاده ما را تولید می‌کنند، می‌توانند آن را هم کنترل کنند. هر دولتی اگر در شرایط اضطراری قرار داشته باشد می‌تواند دسترسی شهروندان خودش را به پول‌هایشان محدود کند. برای مثال در ژوئن 2015 دولت یونان تمام بانک‌ها را فریز کرد و تمام شهروندان را فقط به خروج روزانه 67 دلار از حساب‌هایشان محدود کرد.

در آمریکا نیز اگر به هر کدام از بانک‌ها بدهکار باشید، می‌توانند حساب‌های شما را مسدود کنند و طی 15 تا 21 روز بعد تمام پول موجود در حساب را برای پرداخت بدهکاری شما برداشت کنند.

بیت کوین به این دلیل ایجاد شد که یک نفر بتواند به صورت مستقیم برای فرد دیگری پول بفرستد. این نوع معامله به عنوان معامله همتا به همتا یا Peer-to-Peer شناخته می‌شود.

بیت کوین چیست؟

به زبان دیگر بیت کویین کمک می‌کند آلیس بتواند به صورت مستقیم به حساب باب پول واریز کند و فرقی ندارد یک کوچه از هم فاصله داشته باشند یا آن سر دنیا باشند. باب و آلیس برای پردازش معاملات خودشان نیازی به یک شخص ثالث مانند بانک یا پی‌پال ندارند. همانطور که می‌بینید، این نوع معاملات به شدت کاربردی هستند.

برخلاف دلار آمریکا نیز همیشه فقط 21 میلیون بیت کویین در سطح دنیا وجود خواهد داشت و فقط 16.7 میلیون از آن‌ها در حال حاضر در دسترس هستند. بقیه این مقدار به تدریج توسط کاربران بیت کوئین ساخته خواهد شد.

بیت کوین چطور به دست می‌آید؟

بیت کویین چطور ساخته می‌شود؟ بیت کویین توسط یک پروسه کوچک با نام استخراج ساخته می‌شود و برخلاف استخراج‌هایی که قبلا شنیده‌اید به کلنگ نیازی ندارید.

من قصد دارم استخراج بیت کوین را در سه قدم برای شما توضیح دهم (در نظر داشته باشید برای اینکه بتوانید پروسه استخراج را به سادگی درک کنید، آن را به زبان خیلی ساده توضیح داده‌ام)

1- تمام معاملات بیت کویی روی یک تاریخچه دیجیتالی ثبت و تائید می‌شود. بیش از 7 هزار نفر از کامپیوترهای خودشان برای ثبت این معاملات استفاده می‌کنند. دلیل نگه‌داشتن این اطلاعات روی این میزان کامپیوتر جلوگیری از تغییر، دستکاری یا خراب کردن داده‌ها توسط یک یا چند نفر می‌باشد. به زبان دیگر ثبت تاریخچه عمومی باعث افزایش شفافیت و امنیت بیت کوین می‌شود و به کاربر این اطمینان را می‌دهد که معاملات همیشگی هستند.

2- استخراج پروسه ثبت و تایید اطلاعات روی یک تاریخچه دیجیتالی است که به عنوان بلاکچین شناخته می‌شود. روش‌های زیادی برای استخراج وجود دارند اما استخراج بیت کویین به کامپیوتری نیاز دارد که بتواند یک معادله ریاضی را حل کند.

3- به دلیل اینکه استخراج به کامپیوترهای قوی و برق زیادی نیاز دارد، مردم این کار را در ازای پول انجام می‌دهند. پول استخراج‌کننده‌ها توسط هزینه معامله پرداخت می‌شود. این هزینه میزان خیلی کمی بیت کویین است که توسط افرادی مثل من و شما هنگام ارسال بیت کوین پرداخت می‌شود. یکی دیگر از انگیزه‌هایی که استخراج‌کنندگان دارند این است که اولین فردی که بتواند مسئله ریاضی را حل کند 12.5 بیت کویین تازه به دست خواهد آورد. در زمان تحریر این مقاله این میزان بیت کویین برابر با 142000 دلار می‌باشد.

تمام تکنولوژی بیت کویین توسط فرد ناشناسی به اسم ساتوشی ساخته شده است. برتری منحصر به فرد این واحد پولی این است که هیچ بانک یا دولتی بیت کویین را تولید یا مدیریت نمی‌کند. به بیانی دیگر بانک‌ها و دولت‌ها نمی‌توانند بیت کویین یا کاربران آن را کنترل کنند.

مصارف بیت کویین

بیت کویین چه مصارفی دارد؟

با اینکه بیت کویین یک واحد پول دیجیتالی است اما نبود کنترل دولتی روی آن و قیمت‌های غیرپایداری که دارد باعث شده است کسب و کارهای غربی در استفاده از آن مردد باشند.

البته در کنار این کسب و کارها، شرکت‌هایی مانند Bitpay و Coingate هم ایجاد شده‌اند که به کسب‌وکارهای آنلاین اجازه می‌دهند بیت کویین را قبول و ذخیره کنند. همچنین با استفاده از این شرکت‌ها کاربران می‌توانند بیت کویین را به واحدهای پولی رایج تبدیل کنند.

کمپانی‌های بزرگی هم مانند Overstock و Expedia بیت کویین را به عنوان یکی از روش‌های پرداختی معتبر قبول دارند و ممکن شنیده باشید که کمپانی مک‌لارن نیز بیت کویین را به عنوان یکی از واحدهای پولی رایج می‌شناسد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه » پیشنهاد سردبیر » بیت کویین چیست؟ آموزش بیت کویین برای تازه کارها